Go Back   Panik Atak Forum > Paylaşım Bölümü > DİN VE PANİKATAK

DİN VE PANİKATAK Değerli Üyelerimiz, din ve inançlarınızla ilgili düşünceleri buradan ifade edebilirsiniz.Diğer bölümlere yazmamanızı rica ediyoruz

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 06-05-2011, 23:17
Hazan Hazan is offline
Kayıtlı Kullanıcı
DEPAM

Hazan is an unknown quantity at this point

Sabır, imanın yarısıdır. (Hadis-i Şerif)
Bedende baş ne ise, imanda da sabır aynıdır. Başsız beden olmayacağı gibi, sabırsız da iman olamaz. (Hz. Ali r.a.)
Sabır, kurtuluşun anahjtarıdır. (Mevlana)
Sabrın en büyüğü, Allah’ın emir ve yasaklarına karşı sabretmektir. (Ka’bül-Ahbar)
Sabır acıdır, ama tatlı meyvesi vardır. (Sadi)
Her güç sabır ile zaman birleştirilerek sağlanır. (Balzac)
Hoşlanmadığına sabretmedikçe, hoşlandığını ele geçiremezsin. (Hz.İsa a.s.)
Sabırlı bir adamın öfkesinden sakınınız. (La Rochefoucauld)....
Old 06-05-2011, 23:23
Hazan Hazan is offline
Kayıtlı Kullanıcı
DEPAM

Peygamber Efendimiz (sav)’in Duayla İlgili Sözleri

… Bir şey isteyince Allah’tan iste. Yardım talep edeceksen Allah’tan yardım dile. Zira kullar, Allah’ın yazmadığı bir hususta sana faydalı olmak için biraraya gelseler, bu faydayı yapmaya muktedir olamazlar. Allah’ın yazmadığı bir zararı sana vermek için biraraya gelseler, buna da muktedir olamazlar.
Kütüb-i Sitte, Muhtasarı Tercüme ve Şerhi, Prof. Dr. İbrahim Canan, 16. cilt, Akçağ Yayınları, Ankara, 1992, s. 314

İcabetten emin olarak Allah’a dua edin.
Kütüb-i Sitte, Muhtasarı Tercüme ve Şerhi, Prof. Dr. İbrahim Canan, 16. cilt, Akçağ Yayınları, Ankara, s. 327

Dua ibadetten ibarettir. Allah buyurur ki: “Bana dua edin, Ben size icabet edeyim”
(Hz.Numan İbni Beşir r.a.) Ramuz El-Hadis s.207

Dua, mü’minin silahıdır ve dinin direğidir. Göklerin ve yerin nurudur.
(Hz.Ali r.a.) Ramuz El-Hadis s.207
Old 03-06-2011, 23:02
Hazan Hazan is offline
Kayıtlı Kullanıcı
DEPAM

Default Allah duaları kabul eder..

Sonsuz merhamet, şefkat ve güç sahibi olan Yüce Rabbimiz, Kuran’da insanlara çok yakın olduğunu, Kendisi’ne dua ederek bir şey istediklerinde onların dualarına icabet edeceğini bildirir. Bu konuyla ilgili bir ayette şu şekilde buyrulmaktadır:
Kullarım Beni sana soracak olursa, muhakkak ki Ben (onlara) pek yakınım. Bana dua ettiği zaman dua edenin duasına cevap veririm. Öyleyse, onlar da Benim çağrıma cevap versinler ve Bana iman etsinler. Umulur ki irşad (doğru yolu bulmuş) olurlar. (Bakara Suresi, 186)
Old 26-06-2011, 15:23
Hazan Hazan is offline
Kayıtlı Kullanıcı
DEPAM

Default Cevşen-ül Kebir'den...

Ey gaybı kendisinden başka kimse bilemeyen,
Ey kullarından kötülüğü kendisinden başka kimse defedemeyen,
Ey işleri kendisinden başka kimse idâre edemeyen,
Ey günahları kendisinden başka kimse mağfiret edemeyen,
Ey kalpleri kendisinden başkası değiştiremeyen,
Ey mahlûkatı kendisinden başkası yaratamayan,
Ey nîmetleri kendisinden başkası tamamlayamayan,
Ey yağmuru kendisinden başkası yağdıramayan,
Ey ölüleri kendisinden başkası diriltemeyen,
Ey kullarını kendisinden başkası gerçek zengin kılamayan,

Bütün kusurlardan uzaksın. Senden başka ilâh yok! Affet bizi. Bizi Cehennemden kurtar.
Old 06-07-2011, 21:49
Hazan Hazan is offline
Kayıtlı Kullanıcı
DEPAM

Duanın makbul olduğu zamanlar:

1- Seher vakti.

Hadis-i şerifte buyuruldu ki:

(Allahü teâlâ, seher vakti, “İstiğfar eden yok mu, onu mağfiret edeyim. İsteyen yok mu, istediğini vereyim, duasını kabul edeyim” buyurur.) [Müslim]

Allahü teâlâ iyileri överken, (Onlar seher vaktinde istiğfar eder) buyuruyor. (Zariyat 18)

Seher vakti, gecenin son altıda biridir. Gecenin ikinci yarısından sonra da dualar kabul olur. [Gece, akşam ile imsak vaktinin arasıdır.

"Hasta iken, sıkıntılı iken.

Hadis-i şerifte, (Dertli müminin duasını ganimet bilin!) buyuruldu. (Ebuşşeyh).
Old 06-07-2011, 21:51
Hazan Hazan is offline
Kayıtlı Kullanıcı
DEPAM

Duanın kabul olması için

Kur’an-ı kerimde, (Dua edin, duanızı kabul ederim), hadis-i şerifte ise, (Rabbiniz kerimdir, kendine açılan eli boş çevirmekten hayâ eder) buyurulduğu halde, bazı dualar niçin kabul olmuyor?

CEVAP

Duanın kabul edilmesi için bazı şartlar vardır. Duanın kabul edileceğinden şüphe etmemeli, şartlarına riayet edilip edilmediğinden şüphe etmelidir. Gereken şartlara riayet etmeden duanın kabul edilmesini beklemek uygun olmaz.

Önce çalışmak, sonra dua dinin esası!

Kabul edilir ancak, çalışanın duası!

Duanın kabul edilmesi için gereken şartlardan bir kısmı şöyle:

1- Haram lokmadan sakınmalıdır!

Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

(Haramdan sakının! Midesine haram lokma girenin kırk gün duası kabul olmaz.) [Taberani]

Sad bin Ebi Vakkas hazretleri dedi ki: Ya Resulallah, dua buyur da, Allahü teâlâ, benim her duamı kabul etsin!

Cevabında buyurdu ki:

(Duanızın kabul olması için helâl lokma yiyiniz! Çok kimse vardır ki, yedikleri ve giydikleri haramdır. Sonra ellerini kaldırıp dua ederler. Böyle dua nasıl kabul olunur?) [Şir’a]

Yine buyurdu ki:

(Duanın kabul olması için iki şey gerekir. Duayı ihlâs ile yapmalıdır. Yediği ve giydiği helâldan olmalıdır. Müminin odasında, haramdan bir iplik varsa, bu odada yaptığı dua kabul olmaz.) [Tergibüs-salât]

2- İtikadı düzgün olmalıdır.

Sapıkların, mezhepsizlerin, duaları kabul olmaz. Hadis-i şerifte, (Bid’at ehlinin duası ve ibadetleri kabul olmaz) buyuruldu. (İbni Mace)

Âyet-i kerimenin, duanın tesir edebilmesi için, okuyan ve okunan kimsenin buna inanması ve okuyanın itikadının düzgün olması, Allah rızası için okuması, kul hakkından sakınması, haram yememesi ve karşılığında ücret istememesi şarttır.

3- Uyanık kalble ve kabul edileceğine inanarak dua etmelidir.

(Allahü teâlâya, kabul edileceğine tam inanarak dua ediniz! Biliniz ki, Allahü teâlâ gafil bir kalb ile yapılan duayı kabul etmez.) [Şir’a]

4- Dualarım niçin kabul olmuyor dememelidir.

(Allahü teâlâ, duanızı kabul eder. Dua ettim, hâlâ duam kabul olmadı diye acele etmeyiniz! Allah’tan çok isteyiniz! Çünkü kerem sahibinden istiyorsunuz.) [Buhari]

İstenilen şeyin olmaması, duanın kabul olmadığını göstermez. Onun için duaya devam etmelidir! Duanın kabulünün gecikmesinin başka sebepleri de vardır. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:

(Mümin dua edince, Allahü teâlâ, Cebraile, “Ben onu seviyorum, isteğini hemen yerine getirme!” Facir, [günahkâr] dua edince de “Ben onun sesini sevmiyorum. İsteğini hemen yerine getir” buyurur.) [İbni Neccar]

Şu halde, duanın kabulünün gecikmesi zararlı değildir.

5- Bela gelmeden önce çok dua etmelidir.

(Sıkıntılı iken duasının kabul edilmesini isteyen, refah zamanında çok dua etsin!) [Tirmizi]

Ebu İshak hazretlerinden dua istediler. Dua etti. Duasının kabul edildiğini gören bir talebesi, (Efendim, bu duayı bana da öğretin, ihtiyaç halinde ben de edeyim) dedi. Buyurdu ki: (Duamın kabul edilmesinin sebebi, otuz yıldır kıldığım namazlar, ettiğim dualar ve haram lokmadan sakınmamdır.)

6- Duaya hamd ve salevatla başlamalıdır.

(Ey namaz kılan, acele ettin. Namaz kıldıktan sonra dua ederken önce Allahü teâlâya layık olduğu şekilde hamd et, sonra bana salevat getir, sonra dua et!) [Tirmizi]

7- Yalvararak dua etmelidir.

Hadis-i şerifte buyuruldu ki: (Gafil olan kalb ile yapılan dua makbul değildir.) [Tirmizi]

Hz. Davud zamanında kuraklık oldu. Halk dua etmek için aralarından üç âlimi seçtiler.

Âlimlerden biri şöyle dua etti: (Ya Rabbi, Kitabında kendimize zulmedenleri affetmemizi bildirdin. İşte biz, nefslerimize zulmettik. Senden af diliyoruz. Bizi affet!)

İkinci âlimin duası da şöyle: (Ya Rabbi, Kitabında köleleri, azat etmemizi bildirdin. İşte biz kul olarak huzurundayız. Bizleri azat eyle!)

Üçüncü âlim de şöyle dua etti: (Ya Rabbi, Kitabında, kapımıza gelen saili kovmamamızı, yüz çevirmememizi bildirdin. İşte biz de sail olarak huzurundayız. Senden rahmet istiyoruz. Bizi boş çevirme!)

Duaları kabul olarak rahmet yağdı.

8- Sebeplere yapışmadan istemek kuru bir temennidir.

(Çalışmadan dua eden, silahsız harbe giden gibidir.) [Deylemi]

9- Günah işlemeyen dil ile dua etmelidir.

Peygamber efendimiz, (Allahü teâlâya günah işlemeyen dil ile dua edin) buyurdu. Böyle bir dilin nasıl bulunacağı sual edilince, (Birbirinize dua edin! Çünkü ne sen onun, ne de o senin dilinle günah işlemiştir) buyurdu. [Tergibüs-salât]

10- İsm-i azam ve esma-i hüsna ile dua etmelidir.

Gafletle dua etmektense hiç dua etmemek daha iyi değil mi?

CEVAP

Gaflet içinde olduğunu söyleyerek, duayı bırakmak doğru değildir. Kalbine geldiği gibi dua etmek, ezberlediği duayı okumaktan daha iyidir. (Bezzâziyye)

Dua dinin direğidir. (Allahü teâlâ indinde duadan daha şerefli bir şey yoktur), (Düşmandan kurtulmak, bol rızka kavuşmak için dua edin! Çünkü dua, müminin silahıdır) hadis-i şerifleri duanın önemini açıkça bildirmektedir. Allahü teâlâdan bir şey istememek ise çok kötüdür. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:

(Allahü teâlâ, kendisinden bir şey istemeyene, dua etmeyene gadap eder.) [Tirmizi]

Başka bir hadis-i şerifte, (Dua ibadettir) buyuruldu. İbadeti terk etmek ise hiç uygun değildir. Kur’an-ı

kerimde mealen buyuruluyor ki:

(Bana dua edin kabul edeyim. [Bana halis kalb ile dua ederseniz kabul ederim.] Bana ibadet etmek istemeyenleri, zelil ve hakir eder, Cehenneme atarım.) [Mümin 60]
Old 06-07-2011, 21:55
Hazan Hazan is offline
Kayıtlı Kullanıcı
DEPAM

Default İlaç gibi Dua

Allahümme yarabbi bi cahi sahibil vesileti ve seyyidina ve nebiyyina ve habibike ve kurreti uyunina ve nuri ebsarina habibikel muhammedinil mustafa ve resülikel mürteda ve nebiyyikel mücteba havvil halena ila ahsanil hali ya muhavvilel havli vel ahval....

Bu dua ile sıkıntıdan akşama sabaha kurtuluyorsun, maddi sıkıntıya ilaç gibi, borç ödemeyi kolaylaştırıyor, rızkın çoğalıyor, iç sıkıntısına çare oluyor...

"alıntı"
Old 14-07-2011, 00:10
Hazan Hazan is offline
Kayıtlı Kullanıcı
DEPAM

Default Ayetel kürsi'yi sabahları okumak

Hz. Ömer (r.a.) buyuruyor:
"Bir kimse sabahleyin yatağından kalktığında, Ayet'el-Kürsi'yi birer defa okursa, her okuyuşunda önüne, arkasına, sağına, soluna, altına, üstüne, içine sekizinci ile de kendini halka içine alırsa, o gün kimseye hiç bir kimse zarar veremez. Evinin önünde kıyamet kopsa, haberi olmaz. Maddi ve manevi ne kadar kuvvete sahip olduğunu kendisi müşahede edecektir."

"Ayet'el-Kürsi, İsm-i Azam'dır."
* İmam-ı Ebû Yusuf, Ayet'el-Kürsi'nin esrarı hakkında (40) hadis-i şerif toplayarak buyurmuşlardır ki:
"Bu ayet-i şerife bir çok sırları ve faydaları kendinde toplamaktadır. Künhüne Cenab-ı Ecelli Ala'dan başka kimse vakıf olamaz..."
Old 14-07-2011, 00:14
Hazan Hazan is offline
Kayıtlı Kullanıcı
DEPAM

Default Ayetel kürsi evden çıkarken okunursa..

Resulüllah (s.a.v.) Efendimiz buyuruyorlar: "Her kim, evinden çıkarken Ayet'el-Kürsi'yi okursa, evine varıncaya kadar Allah (c.c.)'ın taht-ı himayesindedir. Ayet'el-Kürsi okunan eve otuz gün şeytanlar giremez. Kırk gün sihirbaz erkek ve kadınlar giremezler."

"Ya Ali, Ayet'el-Kürsi'yi çocuklarına, zevcelerine, komşularına öğret. Bundan daha büyük bir ayet nazil olmadı. Bir kimse yatacağı vakit Ayet'el-Kürsi'yi okursa, Allah (c.c.) kendi nefsini, komşusunu, komşusunun komşusunu, evinin etrafında bulunan evleri her türlü fenalıktan emin kılar. Sözlerin efendisi Kur'an'dır. Kur'an'ın efendisi Sure-i Bakara'dır. Sure-i Bakara'nın efendisi Ayet'el-Kürsi'dir."

"Bir mü'min evinden çıkacağında, yahut düşmanlarından korktuğunda veyahut yırtıcı hayvanlardan korktuğunda Ayet'el-Kürsi'yi okursa, Allah Teala o kimseye yetmiş bin melaike gönderir. Onun için istiğfar ederler ve korktuğu şeyden emin kılar, muhafaza ederler."
"Her kim evinden dışarıya çıktığında Ayet'el-Kürsi'yi okursa, Cenabı Hakk o kimse için yetmiş bin melaike vazifelendirir, onun için istiğfar ederler. Evine dönerken Ayet'el-Kürsi'yi okursa Cenabı Ecelli ve Ala o kulundan fakirliği kaldırır."

Resulüllah (s.a.v.) Efendimiz Hazretleri'nin öğrettiği dualar okunmazsa insanın imanını alırlar."
Old 14-07-2011, 00:16
Hazan Hazan is offline
Kayıtlı Kullanıcı
DEPAM

Default Ayetel kürsi'nin fazileti...

Allah Resulü buyurdu:
"Bir Ayet'el-Kürsi'yi okumak, bin ayet okumaya bedeldir."

Resulüllah (s.a.v.) Efendimiz, Ka'b (r.a.)'a:
"Yâ Ebâ Münzirl Kur'an-ı Kerim'in ayetleri içinde hangisi daha büyüktür? " buyurduklarında, "Allah (c.c.) ve Resulü daha iyi bilir." dedi.
Resulüllah (s.a.v.) bir daha sorduklarında, Allâhü lâ ilahe illâ hüvel hayyül kayyûm'u okudu. Bunun üzerine Resulüllah (s.a.v), mübarek ellerini Ka'b (r.a.)'ın göğsüne koydular."Bu ilim, sana afiyet olsun..." buyurdular.

Yine bir hadis-i şerifte:
"Bir mü'min Ayet'el-Kürsi'yi okursa, Cenab-ı Ecelli ve Alâ, ervah-ı mü'minînin kabirlerini nurlandırır, genişletir. Okuyana da büyük ecirler verilir. Her harfi için bir melek yaratılır. Okuyan kimse için kıyamete kadar istiğfar ederler..." buyurmuşlardır.
Resulüllah (s.a.v) Efendimiz:

"Muhakkak Ayet'el-Kürsi'nin lisanı vardır. Birmü'min Ayet'el-Kürsi'yi okuduğunda o, Arş-ı Alâ'nın altında secdeye kapanır. Kendisini okuyanın Rabbül âlemîn'den affolunmasını ister..." buyurmuşlardır. Bir hadis-i şerifte:

"Ayet'el-Kürsi'de yedi kale kuvveti vardır... " buyurmuşlardır.
Samimi bir niyet ile bir kere Ayet'el-Kürsi okunursa, iç içe yedi tane kale içine girmiş gibi manevi kuvvet kazanılacağı Resulüllah (s.a.v.) Efendimiz'in bu hadisi şeriflerinden anlaşılmıştır. Daha fazla okuyanın durumunu buna göre kıyas etmelidir. Bu ayeti kerimenin hikmet azamet ve esrarından dolayıdır ki, Cenabı Fahri Alem (s.a.v.)'e yetmiş bin melaike-i kiramla nazil olmuştur.

Resulüllah (s.a.v.) Efendimiz buyuruyorlar ki:
"Kur'an'da en büyük ayet; Ayet'el-Kürsi'dir. Bir kimse onu okursa, Allah (c.c.) ona bir melek gönderir. Ertesi günü okuduğu saate kadar o kimsenin hasenatını yazar, seyyiâtını mahveder..."
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules